Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy jest ośrodkiem medycznym o ponad 60-letniej tradycji i ugruntowanej pozycji na terenie Południowej Wielkopolski. Właścicielem Zespołu Zakładów jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Rocznie, leczymy ponad 4,5 tys. chorych, a także udzielamy około 10 tys. porad i konsultacji w Wojewódzkiej Przychodni Chorób Płuc i Gruźlicy w Kaliszu.
Prowadzimy chorych z problemami układu oddechowego, poczynając od badań diagnostycznych, poprzez leczenie i rehabilitację pulmonologiczną oraz zapewniamy utrzymanie dobrego stanu zdrowia poprzez regularne kontrole i konsultacje w specjalistycznej Przychodni w Kaliszu.
Motto: „Szpital dobrej, rzetelnej opieki” towarzyszy zespołowi placówki każdego dnia, zapewniając kompleksowe usługi medyczne na wysokim poziomie, oparte o kompetencje i doświadczenie pracowników oraz nowoczesny sprzęt, potwierdzone trzema certyfikatami ISO i wieloma wyróżnieniami.
Profesjonalną opiekę nad pacjentem sprawujemy poprzez funkcjonowanie:
• 3 oddziałów chorób płuc i gruźlicy, w ramach których diagnozujemy i leczymy również nowotwory, o łącznej liczbie 134 łóżek;
• Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej (13 łóżek);
• Działu Diagnostyczno – Leczniczego;
• Pracowni:
- Badania Snu,
- Badań Czynnościowych,
- Aerozoli,
• Zakładów:
- Diagnostyki Laboratoryjnej,
- Mikrobiologii
- Rentgenodiagnostyki;
• Sali Intensywnego Nadzoru Medycznego
oraz Wojewódzkiej Przychodni Chorób Płuc i Gruźlicy w Kaliszu.
Z opieki medycznej Zespołu ZOZ w Wolicy korzystają głównie mieszkańcy Kalisza oraz powiatów: kaliskiego, pleszewskiego, konińskiego, tureckiego, ostrzeszowskiego, ostrowskiego, krotoszyńskiego, jarocińskiego, słupeckiego, kolskiego i kępińskiego, w także chorzy ze Śląska.
Dla efektywnego leczenia pacjentów utworzyliśmy nowoczesny pion diagnostyczny, w tym Pracownie Bronchofiberoskopii i Mikrobiologii, gdzie diagnostyka prątka gruźlicy odbywa się według wymaganych standardów, potwierdzonych certyfikatami, oraz Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, który na potwierdzenie jakości swych usług uzyskał również wiele certyfikatów.
Jako jedni z pierwszych w województwie, w 2006r. otworzyliśmy rehabilitację pulmonologiczną. Pacjenci Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej korzystają z doświadczonej opieki lekarskiej i rehabilitantów, którzy prowadzą zajęcia na odpowiednio przystosowanej do tej działalności, sali. Do poprawienia kondycji i samopoczucia naszych Pacjentów służy również, powstała w 2014r., ścieżka zdrowia w lesie otaczającym Szpital.
W 2007r. rozpoczęliśmy realizację projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego "Program profilaktyki chorób układu oddechowego", z wykorzystaniem wysokiej klasy przewoźnego aparatu cyfrowego rtg, zamontowanego w ambulansie. Program zakłada dotarcie do tych miejsc w województwie, gdzie pacjent ma utrudniony dostęp do lekarza lub badań rtg. W ten sposób, od 8 lat, badamy rocznie ok 10 000 mieszkańców regionu. Badanie rtg. jest uzupełniane spirometrią oraz edukacją mieszkańców danego obszaru w postaci pogadanek, którym towarzyszy rozdawnictwo materiałów na temat profilaktyki schorzeń układu oddechowego. U około 13 % badanych stwierdzamy zmiany chorobowe, z czego 60 % to nowotwory. Program uratował życie wielu ludziom.
Od 2010 r. zajmujemy się zaburzeniami oddychania podczas snu oraz zaburzeniami oddychania w takich jednostkach chorobowych jak: POChP, zespół hipowentylacji otyłych i innych. Pracownia Badania Snu wykonuje miesięcznie 40 – 50 hospitalizacji diagnostycznych i terapeutycznych. Prowadzimy chorych od diagnostycznego badania polisomnograficznego, po terapię z zastosowaniem różnych metod nieinwazyjnej wentylacji płuc. Nasza Pracownia Badania Snu jest jedną z zaledwie kilku w Polsce jednostek, które dysponują kompletem aparatury medycznej potrzebnej do tego typu leczenia.
W roku 2012 rozpoczęliśmy leczenie chorych przy pomocy nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej oraz kwalifikację pacjentów do domowego leczenia respiratorem.
Od wielu lat prowadzimy też profesjonalną, kompleksową opiekę nad pacjentami z nowotworami płuc. Poczynając od pełnej diagnostyki po kwalifikację do leczenia torakochirurgicznego, radioterapii lub chemioterapii, przy czym chemioterapię raka płuc pod nadzorem etatowego onkologa prowadzimy w naszym Szpitalu. Pacjenci, aby uzyskać pomoc onkologiczną w Wolicy - w przypadku leczenia chemioterapią, nie muszą czekać w kolejce na realizację świadczenia. Ponieważ nie obowiązują nas pakiety onkologiczne, chorzy z nowotworami układu oddechowego przyjmowani są niemal z dnia na dzień.
W celu zapewnienia jak najbardziej kompleksowej opieki współpracujemy z innymi placówkami medycznymi, m.in.:
- Instytutem Chorób Płuc i Gruźlicy w Warszawie;
- Oddziałem Torakochirurgii Wielkopolskiego Centrum Pulmonologicznym w Poznaniu;
- Oddziałem Torakochirurgii Katedry i Kliniki Pulmonologii i Nowotworów Płuc Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
- Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.